• Balicka 125B, 30-149 Kraków, Polska
  • Twój 1,5% pozwoli na organizację szkoleń i warsztatów.

Jak przekazać 1,5%? To proste!

Twój 1,5% pomaga szkolić i edukować społeczeństwo w zakresie obrony cywilnej, pierwszej pomocy i samoobrony. To nic nie kosztuje, a może uratować życie!

Nie pomyl obrony cywilnej z bojowym wozem piechoty!

Jarosław Goraj
Jarosław Goraj

Specjalista w dziedzinie obrony cywilnej i bezpieczeństwa, zaangażowany w edukację i propagowanie świadomości dotyczącej reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Obserwuj nas!
Czy wiesz jak wygląda prawidłowy znak obrony cywilnej?

Dokumentem opisującym znak obrony cywilnej jest pierwszy dodatkowy protokół do Konwencji Genewskiej z 12 sierpnia 1949 roku. Pomimo tego, że zapis w nim zawarty opisuje znak obrony cywilnej jako „niebieski, równoboczny trójkąt na pomarańczowym tle” i nie porusza kwestii kształtu w jaki powinien być wpisany trójkąt – koło czy kwadrat, to w wyżej wspomnianym protokole na ilustracji przedstawiony jest niebieski, równoboczny trójkąt wpisany w pomarańczowy kwadrat. Jeden z wierzchołków trójkąta skierowany jest ku górze i wszystkie wierzchołki trójkąta nie dotykają krawędzi kwadratu.

Pomimo tego, że wyszukiwania znaku obrony cywilnej w internecie przedstawiają jego formę jako koło, Pan Franciszek Krynojewski – ekspert w dziedzinie zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej zwraca uwagę na fakt, że na fizycznych obiektach – na przykład schronach w Szwajcarii, powszechnie umieszczany jest znak w postaci kwadratowej.

Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem znaku kwadratowego jest intencja odróżnienia go od oznaczenia pojazdów specjalnych i pojazdów do celów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, którymi oznaczeniami są czarny trójkąt wpisany w żółte koło umieszczany na przedzie pojazdu oraz czarny trójkąt wpisany w czerwone koło umieszczany na tyle pojazdu. Oznaczenia te przedstawione są w Rozporządzeniu Ministrów Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 czerwca 2005 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Niefortunna zbieżność oznaczeń pojazdów wojskowych z błędnie przedstawianym w przestrzeni internetowej znakiem obrony cywilnej w postaci kolistej, wprowadza niepotrzebne zamieszanie, dylematy i chaos w poprawnej identyfikacji oznaczeń, a także naraża siły obrony cywilnej na identyfikacje ich przez przeciwnika jako siły wojskowe.

Biorąc pod uwagę powyższe spostrzeżenia, jako Stowarzyszenie Świadoma Obrona Cywilna podjęliśmy decyzję o propagowaniu znaku obrony cywilnej w postaci kwadratowej i apelujemy o używanie tej formy.